Finanse

3 sytuacje, których zmienna stopa oprocentowania kredytu to rozwiązanie, którego powinieneś unikać

• Zakładki: 126

Rozważając zaciągnięcie kredytu hipotecznego lub gotówkowego, będziesz postawiony przed trudną decyzją. Większość banków umożliwi ci wybór stopy oprocentowania. A to, z jakiego rodzaju oprocentowania skorzystasz, będzie miało realny wpływ na wysokość twojego kredytu. Dotychczas zmienne oprocentowanie cieszyło się dużo większą popularnością, ponieważ w takich momentach, jak pandemia raty kredytu malały. Zanim wyjaśnimy, w jakich sytuacjach lepiej nie sięgać po zmienne oprocentowanie, opiszemy, czym charakteryzuje się oprocentowanie stałe, a czym oprocentowanie zmienne.

Czym jest oprocentowanie stałe?

Oprocentowanie stałe charakteryzuje się głównie tym, że rata kredytu będzie niezmienna przez określony w umowie czas (na ogół 5 lat), bez względu na zmiany sytuacji ekonomiczne. Nawet w momencie podwyżki stóp procentowych ustalonych przez Radę Polityki Pieniężnej. Nie jest to popularna forma oprocentowania, właśnie ze względu na jej niezmienność, nawet w przypadku spadku głównych stóp procentowych NBP. Klienci, wiedząc o tym, że rata kredytu i jego oprocentowanie nie zmniejszy się wraz z obniżeniem wartości stopy procentowej, unikają tego rozwiązania. Aktualnie zainteresowanie kredytem ze stałym oprocentowaniem rośnie, ponieważ jest to forma ochrony przed regularnym wzrostem stóp procentowych, z jakim spotykamy się od października 2021.

Czym jest oprocentowanie zmienne?

Kredyt z oprocentowaniem zmiennym, jest zdecydowanie popularniejszy od kredytu ze stałym oprocentowaniem. Kredyt ten bazuje na aktualnie obowiązujących stopach procentowych. W związku z tym, jeśli Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się obniżyć lub podnieść stawki, wpłynie  to na zmianę wysokości raty i kredytu gotówkowego i hipotecznego. Wybór zmiennej stopy oprocentowania wiąże się z większym ryzykiem, wynikającym z faktu, że rata kredytu może diametralnie wzrosnąć i spowodować spore problemy z płynnością finansową kredytobiorcy. W zależności od tego, która stawka WIBOR(R) jest ustalona dla naszego kredytu, oprocentowanie aktualizowane jest najczęściej, co 3 lub co 6 miesięcy.

Jaki rodzaj oprocentowania wybrać – stały czy zmienny?

Zanim dokonasz wyboru rodzaju stopy procentowej, powinieneś dobrze przeanalizować sytuację gospodarczą kraju. Należy również wziąć pod uwagę prognozy oraz czas spłaty kredytu. Przy kredycie hipotecznym sprawa jest nieco uproszczona, ponieważ np. co 5 lat możesz podpisać aneks dotyczący wyboru stopy procentowej. Krótszy okres czasu znacznie ułatwia przewidzenie sytuacji gospodarczej i tym samym finansowej kraju.

3 sytuacje, których zmienna stopa oprocentowania kredytu nie będzie korzystna

1. Niestabilna sytuacja gospodarcza

W przypadku, gdy sytuacja gospodarcza kraju jest niestabilna, a inflacja rośnie, korzystniejszym wyborem będzie stała stopa oprocentowania. Dzięki temu unikniemy ciągłych podwyżek rat kredytu gotówkowego i hipotecznego, które uzależnione są od decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Obecnie, bardzo dużo osób boryka się z problemem ogromnych podwyżek rat kredytu.

2. Nie chcesz ryzykować

Jeśli nie masz w sobie duszy hazardzisty i boisz się ryzyka, lepiej zdecydować się na stałe oprocentowanie. To dobre rozwiązanie dla osób, które cenią stabilizację

3. Brak poduszki finansowej

Jeśli nie posiadasz poduszki finansowej, a twój budżet domowy nie jest elastyczny, kredyt z oprocentowaniem zmiennym może być niekorzystny. W przypadku stałego oprocentowania z łatwością będziesz mógł zaplanować swoje wydatki, bez ryzyka, że po kolejnym wzroście stóp procentowych zabraknie ci środków na spłatę.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
90 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *