Finanse

Zwrot podatku 2022: kiedy go dostanę?

• Zakładki: 132

Minął już termin składania tegorocznych deklaracji podatkowych, więc jeśli jeszcze nie otrzymałeś zwrotu, to najwyższy czas sprawdzić, kiedy wpłynie na Twoje konto. Jeśli akceptowałeś PIT w systemie Twój e-PIT, to wiesz, czy przysługuje Ci należność z tytułu nadpłaty podatku. Jeżeli jednak nie logowałeś się do platformy, to Twoje zeznanie zostanie rozliczone automatycznie, a zwrot podatku może miło Cię zaskoczyć.

Warto wiedzieć, że już od kilku lat nie trzeba samemu rozliczać podatku. Jeśli tylko składasz PIT-28, PIT-36, PIT-37 lub PIT-38, to wystarczy skorzystać z automatycznego systemu Twój e-PIT i zaakceptować przygotowane zeznanie. Program również sam wyliczy, czy przysługuje Ci zwrot podatku, czy musisz uregulować. niedopłatę.

Czym jest zwrot podatku i kiedy o nim mówimy?

„Zwrot podatku przysługuje Ci wtedy, jeżeli w trakcie roku podatkowego zapłaciłeś do urzędu skarbowego więcej niż powinieneś. Jak to możliwe, skoro Twój pracodawca albo Ty sam, jeśli jesteś przedsiębiorcą odpowiednio wyliczasz podatki? Najczęściej taka sytuacja występuje, jeżeli w rocznym zeznaniu odliczasz ulgi (np. prorodzinną, termomodernizacyjną, zdrowotną, dla krwiodawców, termomodernizacyjną czy abolicyjną). Wtedy od dochodu do opodatkowania lub podatku do zapłaty odejmuje się konkretne kwoty, które Ci przysługują. Jeżeli jesteś w takiej sytuacji, to urząd skarbowy ma obowiązek zwrócić Ci nadpłatę podatku” – tłumaczą eksperci z Aasa Polska, firmy finansowej, oferującej pożyczki pozabankowe na korzystnych warunkach.

Zwrot często przysługuje również wtedy, gdy jesteś na granicy dwóch progów podatkowych, a pracodawca nalicza składki od wyższego, natomiast w terminie złożenia PIT okazuje się, że jednak nie przekroczyłeś pierwszego progu.

Kolejną tego typu sytuacją są zwiększone koszty uzyskania przychodu, które pozwalają obniżyć dochód do opodatkowania i tym samym podatek.

Zwrot podatku 2022: jak obliczyć?

Na szczęście w większości przypadków nie trzeba samemu obliczać zwrotu podatku 2022. Wystarczy tylko zalogować się na platformę Twój e-PIT, przeczytać przygotowane przez urząd skarbowy zeznanie i sprawdzić, czy musisz uregulować niedopłatę podatku, czy przysługuje Ci zwrot.

Kwota niedopłaty jest oznaczona na czerwono, natomiast zwrotu na zielono. Nie ma więc wątpliwości czy zwrot podatku 2022 Ci przysługuje.

Jeżeli do swojego zeznania dodasz ulgi i odliczenia, to automatycznie podatek do zapłaty zostanie obniżony i odjęty od zapłaconych już składek. Przykładowo, dzięki odliczeniu ulgi prorodzinnej można zmniejszyć należność do urzędu skarbowego i dostać wyższy zwrot podatku na dzieci.

Kiedy zwrot podatku? Ile się czeka na zwrot podatku?

Jeśli w systemie Twój e-PIT zobaczysz upragnioną, oznaczoną na zielono kwotę zwrotu, to pozostaje Ci tylko oczekiwać na przelew z urzędu skarbowego. Składając zeznanie, upewnij się jednak, czy w systemie jest aktualny numer Twojego konta bankowego, bo na nie właśnie wpłynie zwrot podatku 2022.

Warto wiedzieć, że od tego roku zwrot podatku z rocznego rozliczenia PIT do kwoty 5 000 zł został zautomatyzowany. Dzięki czemu można go dostać nawet w kilka dni, bo odbywa się bez ręcznej weryfikacji pracowników urzędu skarbowego.

Jeśli więc zastanawiasz się, jak sprawdzić, kiedy zwrot podatku za 2021 rok, a zeznanie złożyłeś online, to sprawdź historię rachunku, bo być może należna kwota jest już u Ciebie. Jeżeli jednak nie, to wystarczy tylko przypomnieć sobie, kiedy wysyłałeś zeznanie i dodać do tego termin ustawowy.

Ile czasu ma urząd skarbowy na zwrot podatku?

Jak wspomnieliśmy wyżej, są prawnie uregulowane terminy, których urząd skarbowy musi się trzymać i gdy podatnicy pytają jego pracowników, jak sprawdzić, kiedy zwrot podatku wpłynie na ich rachunek, to odpowiadają, że to zależy.

Jeżeli złożysz PIT online, to urząd skarbowy na przelanie zwrotu ma 45 dni. Gdy zdecydujesz się na złożenie zeznania w formie papierowej (osobiście albo wysłanie pocztą), to na przelew musisz poczekać do 3 miesięcy. Z kolei posiadacze Karty Dużej Rodziny są uprzywilejowani i muszą otrzymać nadpłatę do 30 dni (wynika to z wytycznych Ministerstwa Finansów dla naczelników urzędów skarbowych).

Łatwo więc policzyć, że posiadacze Karty, gdy wysłali zeznanie np. 1 marca, to otrzymali zwrot maksymalnie 1 kwietnia. Ci, którzy złożyli deklarację elektroniczną, mogli się spodziewać przelewu do 16 kwietnia, natomiast osoby, które wybrały formę papierową, muszą poczekać do 1 czerwca.

Warto wiedzieć, że ze względu na automatyczny sposób rozliczenia elektronicznych PIT-ów nie obowiązuje już zasada, że im wcześniej złoży się zeznanie, tym szybciej otrzyma się zwrot. Dla deklaracji, które wpłynęły w styczniu czy na początku lutego, termin na zwrot jest liczony od 15 lutego 2022 r.

Komu i kiedy przysługuje zwrot podatku?

Zwrot podatku należy się każdemu, kto w ciągu roku zapłacił do urzędu skarbowego więcej niż wynika to z jego zobowiązań podatkowych. Nie trzeba spełniać żadnych dodatkowych warunków.

Warto jednak wiedzieć, że gdy masz zobowiązania podatkowe (np. karne odsetki z tytułu spóźnienia ze złożeniem PIT-u czy nieuregulowanych zaliczek na podatek), to urząd skarbowy nie prześle Ci zwrotu, tylko wyda je na rzecz uregulowania Twoich zobowiązań.

Zwrot podatku na konto

Najczęściej stosowanym sposobem na otrzymanie zwrotu podatku jest przelew na Twoje konto bankowe, którego numer trzeba wpisać w deklaracji PIT. Jeżeli uzupełniłeś go w poprzednich latach, a nie zmieniłeś banku, to numer zaczyta automatycznie.

Jeśli zaś zmienisz numer rachunku, to przy składaniu zeznania w przyszłym roku, wystarczy go tylko zaktualizować. Nie ma konieczności wysyłania do urzędu skarbowego odrębnego formularza, jak miało to miejsce przed wprowadzeniem systemu Twój e-PIT.

Zwrot podatku przekazem pocztowym

Kwotę z nadpłaty podatku można także otrzymać przekazem pocztowym. Jeżeli w zeznaniu nie uzupełnisz numeru konta, urząd skarbowy wyśle przekaz do Twoich rąk własnych. Nie jest to jednak opłacalna metoda, bo nadpłata zawsze zostanie pomniejszona o koszty jej zwrotu.

Szybciej i w pełnej kwocie otrzymasz więc swoją należność na rachunek bankowy i z tej formy dostarczenia pieniędzy lepiej korzystać.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
191 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *