Różne

Bliznowce – jak sobie z nimi poradzić?

• Zakładki: 1233


Każdy z nas miał do czynienia chociaż raz w życiu z blizną. Gdy proces gojenia przebiegał właściwie, najczęściej ślad po skaleczeniu czy ranie zdążył już dawno zniknąć z naszego ciała i pamięci. Niestety czasem blizny zostają z nami na dłużej. W wyniki nieprawidłowego procesu regeneracji tkanek dochodzi do powstawania tzw. bliznowców, które z czasem mogą zacząć nam przeszkadzać i zagrażać. O tym czym są bliznowce oraz jak w skuteczny sposób możemy sobie z nimi poradzić w gabinecie medycyny estetycznej, dowiesz się z poniższego materiału.

Bliznowiec – co to takiego?

Bliznowiec nazywany inaczej keloidem to zgrubiała skóra, która pojawia się w miejscu, w którym wcześniej istniała rana. Powstaje w procesie gojenia się tworząc – w sposób patologiczny – szerszą od pierwotnej rany tkankę łączną. Dzieje się tak gdy dochodzi do przerwania ciągłości tkanek i powstania narośli, czyli rozrostu włóknistego skóry. Rozwojowi bliznowca sprzyjają stany zapalne i ucisk.

Skóra bliznowca jest gładka i lekko lśniąca. Cechą charakterystyczną jest jego kształt w odcieniach różowo-czerwono-fioletowym oraz ból i swędzenie skóry. Najczęściej powstają na klatce piersiowej, dekolcie, twarzy albo na uszach.
Tego problemu nie należy bagatelizować bowiem poza względami estetycznymi może również stanowić ryzyko rozwinięcia się zmiany nowotworowej.

Jak można leczyć bliznowce?

Obecnie możemy skorzystać z kilku metod leczenia bliznowców, do których należy chirurgiczne leczenie, czyli wycięcie keloidów, opatrunki uciskowe w przypadku poparzeń, laseroterapia czy ostrzykiwanie bliznowców sterydami. Wybór metody leczenia każdorazowo poprzedzony jest profesjonalną konsultacją. Obecnie najpopularniejszą z nich stanowi ostrzykiwanie sterydami.

Kiedy należy zdecydować się na zabieg ostrzykiwania sterydami?

Lekarz po przeprowadzeniu konsultacji skieruje pacjenta na zabieg, gdy odczuwa on wyraźną bolesność bądź dyskomfort wynikający ze swędu a także dużej powierzchni zmiany i zwiększających się rozmiarów bliznowców.

Jakie są przeciwskazania do wykonania zabiegu?

Jak każdy zabieg, tak również ten powinien być poprzedzony konsultacją. Lekarz nie wyrazi zgody na wykonanie zabiegu w przypadku, gdy u pacjenta stwierdzi infekcje w okolicy zmiany lub gdy pacjent zmaga się z chorobą nowotworową. Tego typu zabiegi nie mogą być również wykonywane u kobiet w ciąży bądź karmiących piersią.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Jolanta Jakubowska. Więcej na stronie: www.jolantajakubowska.pl.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
539 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *