Finanse

Czym się kierować, wybierając kredyt gotówkowy?

• Zakładki: 124

Kredyty gotówkowe pozwalają na sprawne uzyskanie środków na dowolny cel. Dzięki nim możemy m.in. zgromadzić pieniądze na zakup auta, remont mieszkania czy też planowany urlop zagraniczny. Decydując się na kredyt gotówkowy, musimy zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii. Istotna jest bowiem nasza zdolność kredytowa i całkowity koszt kredytu, ale równie ważny jest rodzaj oprocentowania oferowany przez bank.

Zdolność kredytowa – co warto o niej wiedzieć?

Zanim bank wyrazi zgodę na udzielenie kredytu, badana jest nasza zdolność kredytowa. Określa ona, na jaką maksymalną kwotę możemy zaciągnąć zobowiązanie. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy? Wszystko jest uzależnione od kwoty kredytu oraz innych comiesięcznych obciążeń naszego budżetu. Zwykle nie są jednak konieczne zarobki powyżej przeciętnego wynagrodzenia ogłaszanego przez GUS, by uzyskać większą kwotę kredytu gotówkowego, szczególnie przy większym gospodarstwie domowym z kilkoma osobami osiągającymi dochody. Zdolność kredytowa jest badana na podstawie przedstawionych przez nas zaświadczeń o zatrudnieniu oraz dochodach. Aby uzyskać kredyt gotówkowy, musimy pamiętać o tym, żeby spłacać terminowo wszystkie inne zobowiązania. Jesteśmy bowiem weryfikowani przez bank m.in. w Biurze Informacji Kredytowej. Brak spłaty rat w terminie lub zaległości z tytułem wykonawczym od komornika mogą uniemożliwić uzyskanie kredytu.

Całkowity koszt kredytu

Jedną z najbardziej istotnych kwestii przy kredycie gotówkowym jest jego całkowity koszt. Uwzględnia on oprocentowanie kredytu gotówkowego, ale również wszelkie inne opłaty, a więc np. prowizję, opłatę przygotowawczą oraz ubezpieczenie kredytu w przypadku, gdy chce się uzyskać go na dobry warunkach. Bardzo ważne jest to, że koszt ten może się zmienić, gdy postawimy na kredyt ze zmiennym oprocentowaniem, uzależnionym od zmieniających się stóp procentowych. W celu kalkulacji całkowitego kosztu kredytu możemy korzystać z kalkulatorów dostępnych online. Wystarczy, że uzupełnimy w nich kwotę kredytu, okres spłaty, oprocentowanie, prowizję i inne koszty oraz określimy, czy raty mają być równe, czy też malejące, by wyszukać ofertę idealnie dopasowaną do naszych potrzeb. Przedstawiona symulacja kredytu gotówkowego często pokrywa się z tą, którą uzyskamy w danym banku. Najlepiej od razu umówić się na konsultację telefoniczną lub osobistą wizytę w oddziale.

Kredyt gotówkowy a rodzaj oprocentowania

Oprocentowanie to jeden z ważniejszych elementów kredytu gotówkowego. Możemy wyróżnić dwa rodzaje kredytu – jeden ze zmiennym, a drugi ze stałym oprocentowaniem. Kredyt gotówkowy ze zmiennym oprocentowaniem to taki, w którym rata obejmuje:

  • kwotę kapitału do spłaty,
  • oprocentowanie uzależnione od banku i aktualnych stóp procentowych ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski.

Przy kredycie z oprocentowaniem stałym ustalana jest z kolei bazowa stopa oprocentowania, dzięki czemu wiemy dokładnie, jaki jest szacowany całkowity koszt kredytu. W obliczu rosnących stóp procentowych taki kredyt gotówkowy jest dobrą opcją, gdy nie chcemy podejmować zbędnego ryzyka i ponosić dodatkowych kosztów, które nie były zaplanowane w naszym comiesięcznym budżecie.

Kredyt gotówkowy na dowolny cel ze stałym oprocentowaniem oferuje m.in. Santander Consumer Bank – bank od kredytów. Równoratka, o której mowa, pozwala na zaciągnięcie zobowiązania na kwotę 5, 10 lub 15 tys. złotych spłacanego w 42 okrągłych, stałych ratach. Umowę na kredyt o stałym oprocentowaniu po uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej zawrzemy już w trakcie pierwszej wizyty w banku, a środki możemy zyskać nawet w tym samym dniu roboczym, choć w przypadku uzgodnienia warunków przed weekendem zdarza się, że środki są wypłacane w poniedziałek. Ponadto już na drugi dzień od podpisania umowy możemy skorzystać z bankowości elektronicznej, co ułatwia obsługę kredytu.

Źródło:

Kredyt gotówkowy – jak dokonać najlepszego wyboru?

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
78 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *