Firma

E-podpis – czym jest podpis elektroniczny, jak działa i czy opłaca się go wyrobić?

• Zakładki: 49 • Komentarz: 2

W momencie tak szybkiego rozwoju internetu i poczty e-mail wiele spraw zaczęliśmy załatwiać drogą elektroniczną. Dość szybko także powstał pewien problem. Niestety niektóre oficjalne dokumenty, choć mogły być wysłane online, wymagały naszego podpisu bądź innego poświadczenia naszej tożsamości.

Podpis elektroniczny w Polsce

Ustawa o podpisie elektronicznym obowiązuje w Polsce od 2001 roku. Zgodnie z nią każdy obywatel i podmiot w naszym kraju może używać tego narzędzia w kontaktach z firmami, urzędami czy instytucjami. Zamieniły one popularne pieczątki firmowe, jednak nie zawsze mamy możliwość szybkiego dostępu do internetu, warto więc zawsze mieć „w pogotowiu” taką pieczątkę.

Czym jest e-podpis? Jak działa podpis elektroniczny i kiedy jest potrzebny?

Najprościej mówiąc, podpis elektroniczny to odpowiednio przetworzony zbiór danych, które potwierdzają tożsamość określonego użytkownika bądź firmy. W praktyce podpis elektroniczny umożliwia działanie takie jak elektroniczna wymiana dokumentów i podpisywanie ich, znakowanie czasem dokumentów elektronicznych przesyłanych do banków, urzędów, instytucji oraz klientów i kontrahentów. Należy pamiętać o tym, że dzisiaj w Polsce działają dwa typy e-podpisu. Jednym z nich nazywany jest zwykłym, czyli ten z niekwalifikowanym certyfikatem oraz drugi, nazywany bezpiecznym, który posiada certyfikat kwalifikowany.

W planach jest wprowadzenie w przyszłości  jeszcze dwóch innych  odmian tego narzędzia. Tzw. podpis zaawansowany miałby podobne zastosowanie do zwykłego, jednak w założeniach ma mieć dodatkowe zabezpieczenia. Z kolei tzw. e-podpis osobisty ma być składany przy użyciu nowych elektronicznych dowodów osobistych. Obecnie są to jednak tylko rządowe plany, które nie wiadomo czy dojdą do skutku.

Zalety e-podpisu – dlaczego warto mieć podpis elektroniczny?

Zdobycie  e-podpisu z niekwalifikowanym certyfikatem nie powinno być trudne, ale już zdobycie podpisu bezpiecznego wiąże się z wypełnieniem wielu formalności. Należy także pomyśleć o dodatkowych wydatkach. Bezpieczny e-podpis kosztować będzie kilkaset złotych na starcie oraz kolejne sto złotych co roku, jeżeli wystąpimy o odnowienie podpisu.

Ostatecznie wyrobienie podpisu z kwalifikowanym certyfikatem ma sens. Należy bowiem pamiętać o tym, że wprawdzie informatyzacja administracji publicznej idzie stosunkowo powoli, to w końcu zostanie przeprowadzona, a wtedy ogrom spraw urzędowych załatwimy przy użyciu komputera, nie wychodząc z domu.

comments icon2 komentarze
2 komentarze
87 wyświetleń
bookmark icon

2 thoughts on “E-podpis – czym jest podpis elektroniczny, jak działa i czy opłaca się go wyrobić?

    Napisz komentarz…

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Najstarsze
    Najnowsze
    Najwyżej oceniane