Rwa kulszowa to zespół dolegliwości, które dotyczą największego w naszym organizmie nerwu kulszowego. Bardzo silny ból utrudnia lub uniemożliwia codzienne funkcjonowanie, dlatego odczuwając objawy rwy kulszowej, należy zgłosić się do lekarza, celem diagnozy i podjęcia leczenia. Jakie są przyczyny i objawy rwy kulszowej i na czym polega leczenie?
Rwa kulszowa – przyczyny i objawy rwy kulszowej
Zapalenie nerwu kulszowego najczęściej jest skutkiem przepukliny kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Dyskopatia, czyli zwyrodnienie krążka międzykręgowego, prowadzi do ucisku nerwu kulszowego. Objawem rwy kulszowej jest ostry ból w dolnym odcisku pleców, który promieniuje na pośladek i udo, a niekiedy również na łydkę. Ponadto u pacjentów często występują takie dolegliwości neurologiczne, jak zaburzenia czucia w kończynie, osłabienie siły mięśniowej, a w skrajnych przypadkach nietrzymanie moczu i stolca.
Rwa kulszowa – rehabilitacja u pacjentów z dyskopatią
Rwa kulszowa (przepuklina kręgosłupa) wymaga podjęcia rehabilitacji, która zmniejsza dolegliwości bólowe i sprawia, że nawroty bólu stają się rzadsze i mniej dokuczliwe. W rehabilitacji rwy kulszowej wykorzystuje się ćwiczenia, terapię manualną, masaż tkanek głębokich, a także fizykoterapię – laser wysokoenergetyczny, Salus Talent czy pole magnetyczne. Osoby z nadwagą powinny także zredukować masę ciała, która – obok siedzącego trybu życia – jest jednym z głównych czynników, wywołujących rwę kulszową.
W przypadku przepukliny kręgosłupa konieczne jest również jego odciążenie – zaprzestanie dźwigania i wykonywania ruchów, które mogą powiększyć dyskopatię. Dlatego ćwiczenia i aktywność fizyczną należy skonsultować z lekarzem prowadzącym oraz fizjoterapeutą.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Fizjo-Active z Gdańska.
Fot. Shutterstock.