Finanse

3 rodzaje sytuacji, w których nie warto interesować się pożyczkami bez BIK

• Zakładki: 95

Zastanawiasz się nad pożyczką? Może przytrafiła Ci się trudna sytuacja, z której nie potrafisz wyjść i chcesz się poratować pożyczką bez BIK? To oczywiście dobry pomysł, ponieważ pożyczki udzielane są szybko i w bezpieczny sposób. Potwierdzić to może fakt, ze z pożyczek pozabankowych korzysta coraz więcej osób. W szczególności odkąd została wprowadzona w życie pierwsza ustawa antylichwiarska w 2006 roku, która już parokrotnie została zmodyfikowana na korzyść konsumentów. Kiedy jednak pożyczka nie jest dobrym rozwiązaniem? Przeczytaj, czy nie jesteś jednej z trzech sytuacji, w których nie warto interesować się pożyczkami bez BIK.

3 rodzaje sytuacji, w których nie warto interesować się pożyczkami bez BIK

Pożyczki pozabankowe zostały stworzone niejako alternatywa dla kredytów pozabankowych, które nie są dostępne dla wszystkich konsumentów i czas ich pozyskiwania jest stosunkowo długi. Jednak pomimo liberalności pożyczkodawców są sytuacje, w których lepiej nie korzystać z żadnych dodatkowych źródeł finansowania. Kiedy lepiej zrezygnować z pożyczki bez BIK?

1. Brak płynności finansowej

Pierwszą i najtrudniejszą sytuacją, w której naturalnie chce się skorzystać z dostępnej pomocy, są kłopoty finansowe. Czasami jest to utrata pracy, czasami problemy zdrowotne lub przekraczająca nasze możliwości finansowe wydatek, wywołująca panikę. Jeśli chcemy w takiej chwili posiłkować się pożyczką, należy pierw zrobić skrupulatną kalkulację naszych dochodów i kosztów życia. Jeśli okaże się, że nasz budżet się nie spina – czyli mamy więcej wydatków, niż dochodów, to dla własnego dobra lepiej nie ryzykować obciążając się kolejnym zobowiązaniem. Zapewne każdy z nas słyszał o spirali zadłużenia, a zapożyczanie się nie mając środków na spłatę, właśnie do tego prowadzi.

2. Kredyt hipoteczny na horyzoncie

Jeśli w dzisiejszych czasach staramy się o kredyt hipoteczny, to powinniśmy sobie zdawać sprawę z tego, jak rozległe i czasochłonne to przedsięwzięcie. Banki w trakcie weryfikacji zdolności kredytowej i wiarygodności finansowej konsumenta dokładnie prześwietlają każde konieczny do otrzymania kredytu warunek. Do pozyskania kredytu hipotecznego konieczne będzie przedłożenie dokumentów potwierdzających:

  • formę zatrudnienia,
  • wysokość miesięcznego wynagrodzenia,
  • wysokość miesięcznych wydatków (potwierdzonych wyciągiem z konta)
  • ilość osób na utrzymaniu,
  • badanie historii kredytowej,
  • inne zobowiązania kredytowe,
  • wysokość wkładu własnego,
  • dokumentację dotyczącą kredytowanej nieruchomości.

Jak widać to dość spora lista, nas najbardziej interesuje kwestia innych zobowiązań kredytowych i badanie historii kredytowe. Każdy dodatkowy kredyt, nawet debet w koncie czy pożyczka bez BIK, istotnie obniżają zdolność kredytową. Dlatego, jeśli zależy nam na kredycie hipotecznym lepiej nie korzystać z dodatkowych pożyczek lub kredytów.

3. Spłata innych zobowiązań

Zgoła odmienną sytuacją od powyższej jest ta, w której mamy już kredyt hipoteczny, a może jeszcze inny np. na zakup sprzętów RTV lub AGD i brakuje nam pieniędzy na spłatę rat. Niektórzy w takiej sytuacji zaczynają interesować się pożyczkami bez BIK. Nie jest to jednak rozsądne wyjście. Skoro mamy już problem ze spłatą aktualnych zobowiązań, z pewnością będzie nam jeszcze trudniej, dodając do nich kolejną sumę pieniędzy. W takim momencie warto spotkać się z przedstawicielem banku lub firmy pożyczkowej i postarać się o wakacje kredytowe.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
100 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *