O tym, że praca na wysokościach należy do jednej z najbardziej niebezpiecznych, wie każdy. Stąd powstała konieczność wykonywania odpowiednich badań przed podjęciem stanowiska. Zobligowane są do tego między innymi osoby pracujące na budowie. Na czym dokładnie polegają badania wysokościowe?
Badania do pracy na wysokości
W związku z dużym ryzykiem, jakie niesie za sobą praca na wysokościach, każdy pracownik wysyłany jest na badania do pracy na wysokości oceniające predyspozycje kandydata. Sprzęt wykorzystywany w pracy nie jest jedynym elementem wpływającym na poziom bezpieczeństwa. Ważna jest także świadomość podejmowanego ryzyka oraz sprawność psychomotoryczna, którą sprawdza się w specjalistycznych testach. Osoby zobowiązane do przejścia badań wysokościowych to między innymi pracownicy budowlani, monterzy, instalatorzy, operatorzy wysokich dźwigów, osoby pracujące na mostach czy osoby odpowiedzialne za rozbiórki obiektów.
Przeciwwskazania i przygotowanie do badań
Badań wysokościowych absolutnie nie trzeba się obawiać i nie wymagają one większego przygotowania. Ważne jest, by na badania zgłosić się na czczo oraz dzień przed odpocząć i powstrzymać się przed spożywaniem napojów alkoholowych. Przeciwwskazaniem do wykonywania pracy na wysokości jest noszenie okularów korekcyjnych, jeśli nie można zastąpić ich soczewkami kontaktowymi. Co więcej, również problemy ze słuchem lub neurologiczne mogą wykluczyć kandydata. Im większa wysokość, tym badania będą bardziej restrykcyjne.
Artykuł powstał przy współpracy ze studiem badań psychologicznych Auto-Sugestia w Gliwicach.
Fot. Shutterstock