Firma

Upał w pracy – jak poprawić komfort pracowników, jakie są obowiązki pracodawcy?

• Zakładki: 65


Gdy żar leje się z nieba trudno zebrać myśli i skupić się na pracy. Nie wynika to ze złej woli pracowników, a jest w pełni normalną reakcją naszego organizmu na panującą aurę. Oczywiście z punktu widzenia pracodawcy rozumiemy, że trudno jest przez kilka letnich tygodni tłumaczyć złe wyniki porą roku. Jednak jeżeli chcesz być cenionym pracodawcą na rynku pracy, warto wykazać się wyrozumiałością i odpowiednio zadbać o komfort pracownika w trakcie upałów. Warto także wiedzieć, jakie obowiązki ma pracodawca podczas upalnych dni wobec swoich pracowników. 

Klimatyzacja do biura – najlepsze rozwiązanie na upalne dni

Wysokie temperatury mogą być przyjemne, pod jednym z dwóch warunków – spędzasz gorący dzień na leżaku w cieniu parasola, lub we wnętrzu z klimatyzacją. Choć pierwsza opcja jest kusząca, to niestety urlop ma ograniczoną liczbę dni. Dlatego warto zdecydować się na montaż klimatyzacji w biurze. W miejscu pracy spędzamy zwykle około 8 godzin dziennie, czasem nawet więcej. Do tego, wykonujemy w tym czasie pracę, która wymaga skupienia i logicznego myślenia. Niekorzystne warunki zwiększają ryzyko popełnienia błędu, a także wpływają na wydłużenie czasu pracy. Wybierając klimatyzację do biura warto dopasować jej model do rodzaju wnętrza, a także możliwości technicznych. Jednym z popularniejszych rozwiązań jest klimatyzacja typu split – ścienna lub sufitowa. Jest niezwykle wydajna w działaniu, a do tego bardzo cicha. Klimatyzatory mają system filtrów, które oczyszczają powietrze z alergenów, a także szkodliwych substancji. 

Decydując się na klimatyzację do biura należy pamiętać o obowiązkowym, regularnym przeglądzie i serwisie klimatyzacji. Zgodnie z przepisami BHP, pracodawca jest zobowiązany zapewnić sprawnie działającą instalację wentylacyjną i klimatyzacyjną. 

Obowiązki pracodawcy w czasie upalnych dni w pracy

Zgodnie z Przepisami Prawa Pracy pracodawca powinien zapewnić swoim pracownikom odpowiednie warunki do pracy. Jednak nie jest jednoznacznie podana temperatura maksymalna. Wszelkie działania wynikają z dobrej woli – jednak warto pamiętać, że przecież chodzi o usprawnienie pracy. W ramach takich działań pracodawca może zapewnić zimne napoje, skrócić czas pracy, zwiększyć liczbę przerw, albo zamontować wcześniej wspomnianą klimatyzację. 

Artykuł powstał przy współpracy z Centrum Rekuperacji.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
49 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *