Finanse

Faktoring w polskich realiach. Kto może skorzystać?

• Zakładki: 54


Chociaż prymitywne formy faktoringu były znane już w czasach starożytnych, o początkach tej usługi finansowej na świecie mówi się dopiero od XIX wieku. Do rozwoju faktoringu przyczyniła się kolonizacja Ameryki Północnej. W Europie faktoring stał się popularny w XX wieku, a w Polsce — dopiero po 1989 roku, gdy nastała zmiana ustroju. Dowiedz się, jak wygląda faktoring w obecnych realiach gospodarczych i kto może z niego skorzystać!

Faktoring dla polskich firm

Zmiana ustroju politycznego w Polsce uruchomiła przedsiębiorczość. Ludzie zaczęli zakładać firmy. Pierwsza oferta faktoringowa dla przedsiębiorstw to dzieło Banku Gospodarstwa Krajowego. Z czasem usługę zaczęły wdrażać inne banki komercyjne, na przykład powstał Millenium faktoring. Faktoring pozostający w rękach banków oznaczał wysokie wymogi i skomplikowane procedury. Z usług faktoringowych mogły korzystać wyłącznie znane duże firmy. Małe i średnie firmy mogły sobie jedynie o faktoringu pomarzyć.

Zmiana w obliczu polskiego faktoringu

Nie jest żadną tajemnicą, że zdecydowana większość firm chce skorzystać z faktoringu już teraz lub w najbliższej przyszłości. Może to zrobić bez problemu, gdyż faktoring wyszedł poza strefę banków. Od dłuższego czasu zajmują się nim specjalistyczne firmy, które nie lekceważą potrzeb przedsiębiorców działających w skali mikro. To właśnie dzięki takiemu podejściu nawet nowe firmy mogą ustalić warunki współpracy z faktorem i od razu otrzymać środki pieniężne za faktury wystawione z długim terminem płatności.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą AOW Faktoring.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
32 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *