Nieruchomości

Farba do betonu – nowe życie ogrodzenia i podłogi

• Zakładki: 81


Czy nam się to podoba, czy nie, beton staje się coraz bardziej powszechnym materiałem stosowanym w projektach budowlanych, zwykle spotykanym w garażach, szopach i piwnicach. Ze względu na łatwość obróbki, beton jest popularnym materiałem do wykonywania posadzek we wnętrzach domów, coraz częściej robi się z niego nie tylko podłogi lub ściany, ale również płoty i ozdoby ogrodowe. Ponieważ woda jest jednym z głównych składników betonu (obok cementu portlandzkiego i kruszywa), jest on szczególnie podatny na wilgoć. Kiedy wchłania wodę, beton rozszerza się i cofa, co może prowadzić do pęknięć. Czynniki takie jak wilgotność względna otoczenia, jakość mieszanki betonowej użytej do budowy, dynamika zmian klimatycznych i różne inne czynniki mogą wpływać nie tylko na ogólną szybkość parowania wilgoci z betonu, ale ogólnie na częstotliwość pojawiania się różnych uszkodzeń. 

Na szczęście jedną z zalet wszelkich powierzchni betonowych jest ich podatność na malowanie. Efekt, jaki nawet na mocno zniszczonej powierzchni może dać farba do betonu, zwykle przerasta wszelkie wyobrażenia i oczekiwania. Co również warte jest podkreślenia, malowanie betonowego ogrodzenia i wszelkich innych powierzchni betonowych to czynności, które przy odrobinie wprawy może wykonać każdy. Każdy, kto potrafi sobie poradzić z takimi czynnościami, jak zdobycie pędzla i przetarcie go odrobiną farby, może przy pomocy odpowiedniej farby dokonać rewolucyjnych zmian w swoim domu i ogrodzie. 

Czy ta sama farba do betonu nadaje się do podłogi i ogrodzenia? 

Silikonowo-akrylowa farba do betonu jest bardzo uniwersalna w kwestii przeznaczenia i możliwości wykorzystania. Choć wiele osób może próbować przekonywać Cię, że każda z tych powierzchni wymaga odrębnych, bardzo specjalistycznych środków, w rzeczywistości jedynym, co musisz wziąć pod uwagę, jest kolor malowanej powierzchni, warunki atmosferyczne, i czas, którym dysponujesz. Choć przygotowanie może wydawać się uciążliwe (a szczerze mówiąc, jest to raczej czasochłonne niż w jakiś sposób trudne), warto zadbać o wszystko, szczególnie gdy masz kolorowe ogrodzenie i ozdobny ogród. Nie ma drogi na skróty do malowania ogrodzenia – ale poświęcenie dziesięciu minut na przeczytanie tego przewodnika pomoże Ci dobrze zacząć.

Poczekaj, aż ogrodzenie wyschnie, może to zająć kilka dni w zależności od pory roku lub klimatu. Farba położona na mokrym betonie może później mieć tendencję do odchodzenia. Jeśli masz zamiar malować swój betonowy płot po długotrwałych opadach deszczu, wyczyść ogrodzenie przed malowaniem. Woda deszczowa jest bardzo miękka i łatwo wyłapuje z powietrza brud, który później pozostaje na ogrodzeniu, a ulewny deszcz może rozpryskiwać się na nim błotem. Zanim więc kupisz farbę do betonu i zaczniesz nią malować swój płot, sprawdź prognozę pogody!

Farba do betonu, pędzel i co dalej? 

Właściwe przygotowanie wszystkich materiałów (pędzel, farba do betonu, rękawice) i wyczyszczenie betonowego ogrodzenia to tylko połowa pracy. Malowanie ogrodzenia może sprawić, że dom i otoczenie będą bardziej estetyczne. Farba dodatkowo chroni ogrodzenie przed erozją środowiskową i insektami. Malowanie ogrodzenia poprawi jego trwałość, a także podniesie wartość ogrodzenia i jest zdecydowanie opłacalną długoterminową inwestycją.

Być może będziesz musiał również zdecydować, jakiego rodzaju farbą chcesz użyć na swoim ogrodzeniu. W zależności od struktury materiału, z którego zbudowane jest Twoje ogrodzenie, warto dokładnie zastanowić się nad rodzajem użytej farby. Istnieją 3 rodzaje farb, które polecane są do malowania ogrodzeń betonowych: akrylowo-silikonowe, epoksydowe i lateksowe. 

Jeśli naturalny kolor betonu jest dla Ciebie wystarczająco dobry, rozważ użycie uszczelniacza do powłok betonowych. Może on wydobyć oryginalne wzory i zacienienia, a także dodać warstwę ochronną do ogrodzenia. Pamiętaj, aby wybrać kolor, który pasuje do Twojego otoczenia, w tym domu, podwórka, a nawet okolicy.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
84 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *