Finanse

Ubezpieczenie kredytu gotówkowego – co obejmuje i czy warto kupić?

• Zakładki: 46


Osoby, które ubiegają się o wsparcie finansowe w postaci kredytu gotówkowego, mogą wybrać opcję z ubezpieczeniem lub bez. Zdarza się, że jest ono obligatoryjne, jako warunek uzyskania pozytywnej decyzji kredytowej. Może też być dobrowolne i wtedy jego wykupienie zabezpiecza kredytobiorcę, a nawet jego bliskich w razie choroby, hospitalizacji, utraty pracy oraz innych nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Choć wtedy wysokość rat może wzrosnąć, ze względu na doliczaną do nich składkę ubezpieczeniową, to z kolei inne parametry takie jak marża, czy oprocentowanie są obniżane. Dowiedz się więcej na temat ubezpieczenia pożyczki.

Co obejmuje ubezpieczenie kredytu gotówkowego?

Zakres ochrony ubezpieczeniowej jest zróżnicowany i zależy od tego, na jaki pakiet się zdecydujesz. Do wyboru są następujące możliwości:

  • Ubezpieczenie na życie – w przypadku zgonu kredytobiorcy, obowiązek spłaty pozostałego zobowiązania spadnie nie na członków rodziny, lecz na ubezpieczyciela,
  • Ubezpieczenie od utraty pracy – jeżeli zdarzy się, że kredytobiorca straci pracę, a tym samym zdolność do regulowania swoich zobowiązań względem banku, to ubezpieczyciel przez 6 lub 12 miesięcy będzie spłacał kolejne raty, 
  • Ubezpieczenie na wypadek choroby lub trwałego inwalidztwa – jeżeli ubezpieczony ulegnie wypadkowi, skutkującemu trwałym inwalidztwem lub dozna innych uszkodzeń ciała lub będzie wymagał hospitalizacji i rehabilitacji to może liczyć na to, że ubezpieczyciel spłaci pozostałe zobowiązania względem banku.

Przed wybraniem konkretnego pakietu ubezpieczeniowego, koniecznie sprawdź jego zakres. W studiowaniu dostępnych ofert, interpretowaniu zapisów oraz porównywaniu ubezpieczenia kredytu gotówkowego, warto skorzystać z pomocy doradcy finansowego, mającego dostęp do rozbudowanej oferty towarzystw ubezpieczeniowych.

Czy warto zdecydować się na ubezpieczenie?

Czasem kredytobiorca nie ma wyboru. Jeżeli nie ma zdolności kredytowej, ma niejasną historię w BIK, uzyskuje dochody od niedawna lub ma problemy z ich udokumentowaniem, to w ramach zabezpieczenia bank może zażądać wykupienia ubezpieczenia kredytu gotówkowego. Warto zdecydować się na tę opcję, jeżeli zależy Ci na zabezpieczeniu interesu swojego i swoich bliskich – w razie Twojej śmierci, choroby czy zwolnienia z pracy nie zostaną oni obciążeni obowiązkiem regulowania pozostałego zadłużenia. Często też może się okazać, że za przystąpienie do ubezpieczenia, otrzymasz korzystniejsze warunki finansowe, np. niższe oprocentowanie czy zniesienie opłaty za uruchomienie pożyczki.

Ograniczenia przy ubezpieczaniu i wypłacie odszkodowania

Trzeba mieć na uwadze, że OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia) obejmują wiele wyjątków, wymogów, regulacji i wykluczeni. Np. towarzystwa zastrzegają sobie prawo do odmowy ubezpieczenia osób starszych i schorowanych. Mogą też nie zgodzić się na wypłatę odszkodowania i uznanie szkody, która powstała z winy ubezpieczeniowego (np. zwolnienie dyscyplinarne z pracy czy wypadek będący skutkiem rażącego zaniedbania). 

Dobre ubezpieczenie kredytu gotówkowego oznacza spokój dla kredytobiorcy i jego bliskich. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, trzeba porównać dostępne oferty i dokładnie przestudiować zapisy umowy.

Artykuł powstał we współpracy z doradcą kredytowym z firmy Czas na kredyt

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
77 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *