Finanse

Czym jest zimowa opłata budowlana? – zeznania podatkowe w Niemczech

• Zakładki: 131


Warunki atmosferyczne mogą znacząco wpływać na wykonywanie pracy w branżach, które wymagają spędzania czasu na zewnątrz. Realizacja podstawowych czynności w przypadku zawodu budowlańca, dekarza czy ogrodnika jest uzależniona od pogody, ponieważ niesprzyjające zjawiska, takie jak deszcz czy śnieg całkowicie uniemożliwiają wykonywanie zleceń. Wychodząc naprzeciw przeszkodom, jakie spotykają branżę budowlaną i jej pokrewne, państwo niemieckie oferuje tym zawodom tzw. zimową opłatę budowlaną. Czym jest ta opłata i jakie przynosi korzyści? W artykule kompleksowo omawiamy kwestię tego dodatku i wyjaśniamy, na czym polega.

Kto może skorzystać z zimowej opłaty budowlanej?

Niskie temperatury wraz z opadami śniegu uniemożliwiają pracę na zewnątrz, na czym cierpi wiele branż. Swoich usług nie mogą w tym czasie świadczyć dekarze, budowlańcy czy ogrodnicy. Właściciele takich firm oferują wówczas pracownikom podstawowe wynagrodzenie, które można powiększyć o tzw. opłatę budowlaną. Z tego dodatku mogą skorzystać osoby, wykonujące na co dzień prace, które wymagają spędzania czasu na zewnątrz.

Opłata zimowa – czym jest dodatek na złą pogodę

Na czym polega opłata budowlana? Jest to składka stanowiąca procent wynagrodzenia brutto (najczęściej 1-2 proc.) opłacana przez pracowników i pracodawcę każdego miesiąca. Części składowe tej opłaty różnią się w zależności od branży, np. w firmach budowlanych pracodawcy płacą 1,2% a pracownicy 0,8%. Zgromadzona w ten sposób kwota jest zabezpieczeniem na czas zimowych miesięcy, kiedy właściciel nie jest w stanie zapewnić pracownikom stałych zleceń. Okres zimowy wiąże się dla firm budowlanych z niższymi dochodami, dlatego wypłaty dla pracowników wyjątkowo obciążają budżet firmy. Składka na zimową opłatę budowlaną pozwala pracownikom i przedsiębiorcom przetrwać gorszy czas bez znaczącego pogorszenia sytuacji finansowej.

Zwrot podatku z Niemiec z tytułu zimowej opłaty budowlanej

W związku z tym, że niektóre branże zobowiązują pracowników do płacenia opłaty zimowej, czyli odprowadzania od miesięcznej pensji składki, istnieje możliwość odliczenia jej w rocznym zeznaniu podatkowym. Wysokość składki jest obliczana indywidualnie dla poszczególnych branż na podstawie zgłoszonej wysokości kwoty wynagrodzenia brutto. Niektóre branże, np. rusztowaniowa, wymagają opłacania składki wyłącznie przez pracodawcę. Dotyczy to także przedsiębiorców, którzy zatrudniają pracowników tymczasowych.

Pracownicy branży budowlanej, dekarskiej, a także wykonujący zawody związane z ogrodnictwem, mogą w rocznej deklaracji podatkowej zgłosić składkę zimową jako koszty uzyskania przychodu. Wysokość zimowej opłaty budowlanej znajduje się m.in. na zaświadczeniu o podatku dochodowym. Jeśli podatnik zna kwotę, jaką przeznaczył na składki z tego tytułu, może ją zadeklarować w odpowiednim załączniku w oświadczeniu podatkowym i otrzymać stosowny zwrot podatku. Warto o tym pamiętać, jeśli zależy nam na uzyskaniu możliwie jak najwyżej kwoty.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
76 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *